U srijedu 27.01.2016. godine u Domaljevcu je održana konferencija na temu „Provedba inkluzivne nastave – razmjena iskustava u primjeni naučenih lekcija“. Konferneciju je organizirala udruga građana Angelus iz Domaljevca. Ista je održana u sklopu projekta udruge pod nazivom „Edukacija učitelja/učiteljica razredne nastave i nastavnika/nastavnica predmetne nastave Osnovne škole Braće Radića Domaljevac u provođenju inkluzivne nastave“.
Glavni pokrovitelj projekta je bilo Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti koje je po svom javnom pozivu za dodjelu sredstava nevladinim udruženjima prepoznalo projekt udruge Angelus iz Domaljevca.
Svoj doprinos u zatvaranju financijske konstrukcije u organiziranju seminara i konferencije dao je općinski načelnik Mario Jurkić, a značajan suport cijelom projektu pružen je od strane ravnatelja osnovne škole u Domaljevcu g. Stjepana Piljića.
Konferenciji se odazvao veliki broj pozvanih djelatnika iz osnovne škole u Domaljevcu, kao i nekoliko djelatnika iz osnovnih škola sa područja susjedne općine Orašje. Osim djelatnika škola i roditelja djece s posebnim potrebama konferenciji su se odazvali djelatnici Centra za socijalni rad iz Domaljevca, članovi i predstavnici granskih udruga iz Odžaka i Orašja kao i akteri nedavnog seminara u svojstvu predavača, Dr. Sc Amra Imširagić iz Centar za obrazovanje i vaspitanje i rehabilitaciju slušanja i govora iz Tuzle i Mr. Sc. Selma Ibrišković iz Zavod za odgoj i obrazovanje osoba sa smetnjama u psihičkom i tjelesnom razvoju također iz Tuzle.
Moderatorica i voditeljica konferencije bila je tajnica udruge Ružica Josić, a na konferenciji su govorili predsjednik udruge Angelus Petar Dujmenović, profesorice Amra Imširagić i Selma Ibrišković te logopedica surdoaudiolog Hajra Halilović i učiteljica razredne nastave Nada Rukavina. Zapaženo izlaganje o svom pozitivnom iskustvu u provedbi inkluzivne nastave iznijela je učiteljica Mirsade Badžak H. Halilović iz osnovne škole V. Nazora u Tolisi.
Na konferenciji je izdvojeno nekoliko zaključaka:
– Inkluzivna nastava je složen projekt kojem se ne može prilaziti parcijalno i površno. Za njegovu potpunu implementaciju potreban je angažman cijelog društva uz stručan i odgovoran pristup cijele vertikale društvene zajednice.
– Neminovna su kontinuirana educiranja svih osoba koje sudjeluju u procesu inkluzije.
– Osobni asistenti u nastavi su ključna referenca i najbolje rješenje da se savladaju prijepori na relaciji: dijete s posebnim potrebama – učitelj/nastavnik.
– Uvođenje inkluzije u škole zahtjeva reformu školskog sustava u kojoj veća motivacija nastavnog osoblja mora imati svoje mjesto.
– Bez empatije svih nositelja organizacije i provedbe aktivnosti inkluzivnog procesa sama inkluzija kao forma ne bi imala smisla.
Na samom kraju konferencije predsjednik udruge Angelus g. Petar Dujmenović u završnoj riječi izrazio je zahvalnost svim sudionicima konferencije na sudjelovanju i izrazio nadu da će se njihovim stopama voditi i drugi te da će se organizirati još ovakvih ili sličnih edukativnih sadržaja koji samo mogu pomoći da se proces inkluzije približi svima koji u tom procesu sudjeluju.
Konferencija je završena dodjelom certifikata svim sudionicima seminara koji su uz ovu konferenciju i okončali projekt edukacije u provođenju inkluzivne nastave u osnovnoškolskom obrazovanju.
Udruga Angelus